niedziela, 8 maja 2016

TTIP Ciemna strona mocy.

Po sromotnej porażce związanej z wprowadzeniem umowy ACTA rząd USA reprezentujący korporacyjny biznes podejmuje kolejna próbę wejścia na rynek UN.
 Il TTIP e e la cooperazione alimentare nel MediterraneoVerona In






Czym dokładnie jest umowa TTIP a dlaczego wywołuje aż tyle kontrowersji?
TTIP to skrót od (Transatlantic Trade and Investment Partnership- Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji). Umowa ta ma na celu zliberalizowania handlu między USA i UNIĄ. Jej główne postulaty to zniesienie barier celnych oraz w ogólnym zarysie ujednolicenie przepisów w celu ułatwienia wymiany handlowej. Jak publikuje Greenpeace na swojej stronie https://www.ttip-leaks.org/ z upublicznionych materiałów wynika,że cały deal ma na celu wzmocnić wpływ korporacji na podejmowane decyzje kosztem środowiska i konsumentów.
 Czy mamy powody do obaw? Mając na względzie brak transparentności tej umowy która bez udziału opinii publicznej jest właśnie dopinana mam wiele obaw. Ryzyko polega między innymi na próbie dostosowania unijnych norm do amerykańskich np. w przemyśle spożywczym dopuszczane substancje które w Unii Europejskiej uważane są za szkodliwe. Co więcej jak podają przecieki umowa lobbuje za wprowadzeniem GMO co może w konsekwencji doprowadzić do zniszczenia tradycyjnego rolnictwa na rzecz globalnych producentów dążących do zmonopolizowania przemysłu spożywczego i rolnego. Za politykami lobbującymi stoi potężny biznes (Hillary Clinton doradca w Monsanto) trudno z tego powodu wierzyć w zapewnienia ,że na tym jako obywatele UN zyskamy. Czy stać nas by o tym co mamy w domowym spichlerzu decydowały potężne korporacje kierujące się tylko chęcią zysku?czy biotechnologiczne giganty jak Monsanto i jemu podobne mają prawo uzależniać nas od swoich ''zdrowych produktów''jak to ma miejsce na za oceanem, gdzie firma ta opanowała prawie cały rynek rolno-spożywczy? Jak widzicie to tylko jedno z wielu zagadnień tej umowy ,niemniej uważam,że jako obywatele UE w trosce o naszą przyszłość mamy prawo poznać szczegóły zanim konsekwencje podpisania dotkną nas wszystkich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz